top of page
2_BiologischeZM-Stoerfeld-rechts.jpg

FDOK

„Neuralgia Inducing Cavitational Osteonecrosis” (NICO) opisuje zmienione zwyrodnieniowe tłuszczowe obszary kości szczęki, które różnią się od klasycznego ostrego i przewlekłego zapalenia kości.

Oryginalna nazwa NICO została zdefiniowana w kontekście objawowego niespecyficznego bólu twarzy, inna nazwa to „tłuszczowa zwyrodnieniowa osteoliza kości szczęki (FDOK)”.

Znaczenie systemowe tych obszarów szczęki jest obecnie opisane przez kilka czynników.


Z jednej strony badania w tej tkance wykazują zwiększone nagromadzenie różnych toksyn środowiskowych, takich jak rtęć, ołów, kadm, ale także materiałów stomatologicznych, takich jak złoto, pallad, srebro i wiele innych w indywidualnie bardzo różnych składach i stężeniach.

Takie substancje mogą docierać do innych obszarów neuronalnych wzdłuż włókien nerwowych poprzez tak zwane wsteczne mechanizmy transportu aksonów.


Z drugiej strony, w tych regionach mierzone są zwiększone stężenia pewnych immunomodulujących mediatorów i substancji przekaźnikowych, takich jak RANTES, FGF-2 i IL-1RA. Te substancje przekaźnikowe wyjaśniają, dlaczego procesy te są w większości miejscowe bezobjawowe, bezbolesne i przewlekłe, ale mogą być zaangażowane w inne objawy i choroby poprzez ogólnoustrojowy efekt dalekosiężny. Szczególnie RANTES i FGF-2 wydają się odgrywać kluczową rolę w etiogenezie przewlekłych procesów zapalnych, występują np. w kontekście chorób przewlekłych reumatoidalnego zapalenia stawów, stwardnienia rozsianego, chorób nowotworowych, alergii i astmy.



Diagnostyka tych rejonów prowadzona jest za pomocą diagnostyki rentgenowskiej z wykorzystaniem DVT, badań krwi i USG. 



Ponieważ niedostateczne zaopatrzenie organizmu w składniki odżywcze sprzyja powstawaniu takich zmian kostnych i przeszkadza w wystarczającym gojeniu, pilnie zaleca się oznaczanie składników odżywczych towarzyszące terapii i specjalnie ukierunkowaną substytucję składników odżywczych.

NIKO: Unser Profil
bottom of page