Martwe zęby
Zęby martwe, często bez bezpośrednich objawów miejscowych, mogą powodować i wpływać na skutki ogólnoustrojowe jako przewlekły proces zapalny.
Tak może być również pomimo leczenia kanałowego.
Anatomicznie ząb składa się z różnych części.
Wewnątrz zawiera drobno rozgałęziony system kanałów, który zawiera włókna nerwowe, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz tkankę łączną.
Za pomocą konwencjonalnych zdjęć rentgenowskich można zwizualizować większość tego systemu kanałów, czyli centralne kanały korzeniowe.
Najdrobniejsze kanały można zwizualizować tylko za pomocą obrazowania o wysokiej rozdzielczości, takiego jak skaningowa mikroskopia elektronowa.
Ich średnica może wynosić 1-5 µm, gęstość występowania tych małych kanalików może dochodzić maksymalnie do 60 000 na mm2. W martwych zębach resztki tkanki skażonej bakteryjnie można znaleźć we wszystkich obszarach systemu kanałowego.
Nawet jeśli leczenie kanałowe zostanie przeprowadzone sumiennie i dokładnie, pozostają one przynajmniej w najdrobniejszych kanałach i wywołują trwałą reakcję immunologiczną w okolicy otaczającej żywej kości.
W sensie „cichego stanu zapalnego” może on często utrzymywać się lokalnie i niezauważalnie przez lata, ale ma znaczenie ogólnoustrojowe.
W przebiegu przewlekłej odpowiedzi immunologicznej uwalniane są pewne mediatory stanu zapalnego, takie jak TNF-alfa i IL-1, które krążą w krwiobiegu, a także działają prozapalnie w innych częściach ciała.
Bakterie te rozkładają pozostałe resztki tkanek, wytwarzając wysoce toksyczne, zawierające siarkę produkty rozpadu białek, takie jak tioetery i merkaptany, które między innymi hamują i uszkadzają ważne enzymy w naszym organizmie.
W pojedynczych przypadkach reakcje alergiczne na takie produkty rozpadu mogą również wystąpić immunologicznie.
Typowo stosowane materiały do wypełniania kanałów korzeniowych są przedmiotem szczególnej uwagi immunologicznej, ponieważ mogą wywołać reakcje immunologiczne w otaczającej tkance ze względu na dużą liczbę różnych składników i specjalne właściwości.
Oprócz czysto toksycznego działania produktów rozpadu białek i nieswoistej odpowiedzi immunologicznej na obecne bakterie, aktywacja specyficznej odpowiedzi immunologicznej w postaci alergii na produkty rozpadu lub pokrewne materiały wypełniające korzenie dodaje kolejny ważny czynnik wyzwalający o -osiągnięcie, ogólne znaczenie medyczne.